استراتژی

استراتژی ما
تفکر استراتژیک نوعی فرآیند اندیشه‌ورزی است که در شرایط نیاز به اتخاذ تصمیم‌های کلیدی به کار می‌رود. تفکر استراتژیک یک فرآیند شناختی است بنابراین محصول تفکر استراتژیک، یک اندیشه است و در ابتدا قابل رؤیت نیست، اما به مرور زمان این اندیشه منجر به تصمیماتی خواهد شد که آینده را شکل می‌دهد؛ تجربه رهبران موفق در طول تاریخ نشان می‌دهد که اولویت اندیشه‌ورزی بر فعالیت عملی همیشه باعث نتایج درخشان برای جامعه شده است؛ حتی رهبران باستانی نیز بدون ابزار برنامه‌ریزی مدون، از تفکر استراتژیک بهره می‌بردند. البته سازمان‌های مختلف می‌توانند از طریق تبدیل تفکر استراتژیک در ابعاد مختلف‌ به برنامه عملیاتی مدون تحت عنوان برنامه استراتژیک، اندیشه‌های نو، توان و قابلیت‌های داخلی و محیط پیرامونی را برای تحقق بهتر اهداف خود بسیج نمایند. در واقع سازمان‌ها از طریق تدوین برنامه استراتژیک می‌توانند بستر لازم برای درگیر کردن همگان در تحقق چشم‌انداز را فراهم نمایند. .تدوین برنامه استراتژیک ضمن کمک به تحقق اهداف موجب ایجاد و تقویت تفکر استراتژیک شده و فعالیت‌های سازمان به‌صورت نظام‌مند انجام و تحت کنترل قرار می‌گیرد و این امر موجب استفاده بهینه از زمان و منابع مادی و انسانی می‌شود.
شركت سرمايه گذاري پارسيان (سهامي خاص) در تاريخ 17/04/1383 در اداره ثبت شركت‌ها و موسسات غير تجاري تهران با سرمايه اوليه يك ميليون ريال به ثبت رسيد و از آن زمان تاکنون مسیر پر فراز و نشیبی طی کرده است. از سال 1393 خورشیدی و تغییر تیم مدیریتی، تمرکز جدی این شرکت بر تفکر استراتژیک و برنامه مدون منجر به نتایج درخشانی در دوره شش‌ساله اخیر شده است. در نتیجه کاربرد اندیشه استراتژیک و اقدامات به موقع، نسبت مالی ROA شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان در حال حاضر از فعالان بزرگ جهانی زنجیره فولاد بالاتر است. این نسبت مالی در سال ۱۳۹۸ در رقم ۲۷ درصد محاسبه شده است، در حالی‌که این نسبت برای بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده مواد اولیه زنجیره فولاد جهان (BHP) حدود ۵/ ۹ درصد است. این به معنای سه‌برابر بودن نسبت میزان ارزش خلق شده به وجوه سرمایه‌گذاری ‌شده در شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان است و نشان می‌دهد که علاوه بر کارآیی مالی، توانسته است در بازه 1393-1399‌ با سرعت مناسبی عمده دارایی‌های شرکت را سودآور کند.
برنامه استراتژی جدید شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان که برای اولین بار در ایران از رویکرد نوآورانه مبتنی بر اثرات زنجیره‌ای صنعتی استفاده نموده است، سنگ‌بنای فعالیت‌های شرکت در بازه سال‌های 1399-1405 خواهد بود که حوزه‌های انرژی، فناوری‌های دیجیتالی و استارت‌آپی و حمل‌ونقل را نیز علاوه بر صنعت فولاد و صنایع معدنی در بر خواهد گرفت.
برنامه استراتژی جدید؛ رویکرد نوآورانه ” پَس‌بینی”
سازمان‌ها برای دست‌یابی به شرایط مطلوب در چشم‌انداز آینده نیاز به تفکر استراتژیک دارند تا بتوانند به درستی تصمیم‌گیری نمایند. هرچند این موضوع برای بیشتر سازمان‌ها بدیهی است اما در بیشتر موارد سازمان‌ها نمی‌توانند فرآیند تفکر استراتژیک را به درستی انجام دهند. دلیل این امر آن است که نگاه رایج در سازمان‌ها منفعلانه است؛ زیرا اتکاء این سازمان‌ها بر تحلیل محیط کسب‌وکار به عنوان مبنای پیش‌بینی وضعیت آینده و سپس تعیین خط مشی خودشان در تعامل با تصویری است که از آینده دارند . تجربه جهانی نشان داده است در همه محیط‌های کسب‌وکار خصوصاً محیط‌هایی که دارای خصلت نااطمینانی و نوسان‌پذیری هستند مانند محیط ایران، رویکرد منفعلانه پاسخگوی نیاز سازمان‌ها نیست و در بلندمدت تأثیرگذاری مطلوبی در دست‌یابی به اهداف نخواهد داشت.
رویکرد فعالانه جایگزین که سنگ‌بنای استراتژی رشد صنعتی در بُعد کشورها بوده است مبتنی بر اثرگذاری فعالانه یک جامعه و سازمان‌های آن بر تعیین مسیر دست‌یابی به آینده است. در اوایل قرن بیست‌ویکم اصطلاح جدیدی تحت عنوان پَس‌بینی برای این رویکرد توسط دانشمندان محیط زیست معرفی شد. این اصطلاح با تأکید بر فعالانه بودن تصمیم‌گیری درباره مسیر دست‌یابی به آینده، در تقابل با پیش‌بینی منفعلانه بر مبنای تحلیل محیط کسب‌وکار قرار می‌گیرد.
Business Environment Analysis
Forecasting
یک نمونه از این امر در رابطه با اسناد استراتژی تنظیم شده در سال‌های اخیر در ایران اتکاء بر تحلیل محیط کسب‌وکار مبتنی بر اقتضائات پسابرجام بوده است که عمده آن‌ها به نتایج ملموس تبدیل نشدند.
تجربه موفق شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان در تغییر رویکرد سرمایه‌گذاری و تبدیل به یکی از موفق‌ترین شرکت‌های هولدینگ صنعتی و معدنی از طریق رویکرد پَس‌بینانه قابل تفسیر است؛ علی‌رغم تفاوت پیش‌بینی محیط کسب‌وکار مندرج در سند استراتژی اولیه این شرکت با واقعیت‌ها به دلیل نوسان‌پذیری بالای این محیط، این شرکت توانست با اتکاء بر رویکرد فعالانه و تفکر استراتژیک حاکم بر آن، به نتایج درخشانی دست یابد. به همین دلیل، برنامه استراتژیک افق 1405، برای اولین بار در ایران از یک رویکرد فعالانه و پس‌بینانه بهره‌ برده است که مسیر آینده شرکت را “می‌سازد”، نه آن‌که آن را بر یک  “تصویر” از محیط کسب‌وکار بنا نماید.
ردیف افق 1405 افق 1400
چشم انداز قرار گیری در میان برترین شرکت‌های‌ صنعتی- معدنی در بازار سرمایه قرار گرفتن در بین 5  شرکت‌های برتر سرمایه‌گذاری کشور در حوزه صنایع معدنی
بیانیه و ماموریت حفظ و ارتقاء منافع کلیه ذی‌نفعان، خصوصاً سهامداران، از طریق

(1) تکمیل و توسعه سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در بخش آهنی

(2) انجام سرمایه‌گذاری‌های جدید و توسعه‌ای در بخش غیرآهنی

(3) حمایت و مشارکت در ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوآورانه در حوزه صنایع معدنی، حمل و نقل، انرژی وIT

افزایش منافع سهامداران شرکت از طریق

(1) خلق ارزش و سودآوری

(2) سرمایه‌گذاری

(2) ایجاد و توسعه کسب و کارهای مختلف در حوزه صنایع معدنی و زنجیره فولاد

ارزش های سازمانی دانش، اخلاق، نوآوری، بهبود مستمر، مسئولیت‌پذیری، کار تیمی و توسعه پایدار تکریم همکاران، ذی نفعان و رعایت اخلاق حرفه ای، شفافیت ،انضباط کاری و سخت کوشی، رعایت آداب و شئونات اسلامی ، هوشمندی تجاری، چابکی و مدیریت هزینه ها
حمایت از استارت‌آپ‌هاطرح‌های نوآورانه و دانش‌بنیان به دلیل سهم بالای محتوای دانش، امکان خلق ارزش افزوده بالایی دارند اما به همان اندازه نیز به دلیل نامتعارف بودن با اقبال کم‌تری از سوی سرمایه‌گذاران سنتی روبرو هستند. در ایران نیز علی‌رغم تمهید بعضی راهکارها حمایت عملی از استارت‌آپ‌های نوآورانه صورت نپذیرفته است که این امر تا حد زیادی ناشی از تلقی نادرست و دولت‌محور از نحوه حمایت از این طرح‌ها است. یکی از بهترین راه‌ها برای حمایت عملی از ایده‌های نوآورانه و ارزش‌آفرین، برقراری پیوند میان استارت‌آپ‌ها با صنایع موفق فعال است که نقدینگی قابل قبولی در دست دارند. استفاده از نقدینگی راکد صنایع بزرگ کشور در مسیر دست‌یابی به رشد واقعی صنایع دانش‌بنیان می‌تواند ارزش افزوده بالایی خلق نماید.
در تحلیل SWOT شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان بر مبنای رویکرد پَس‌بینانه، بهره‌مندی از نقدینگی بالا که توانایی خلق ارزش افزوده را داراست یک نقطه قوت و همچنین وجود طرح‌های نوآورانه در زمینه معادن که پتانسیل رشد بالایی دارند یک فرصت است.
طرح‌های نوآورانه و دانش‌بنیان در ایران توانایی بالایی در خلق ارزش دارند، اما نیازمند حمایت نظام‌مند هستند. شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان برای اولین بار در ایران اقدام به حمایت از استارت‌آپ‌های ارزش‌آفرین بر مبنای رویکرد زنجیره‌ای خواهد نمود.
استراتژی خروج
یکی از نوآوری‌هایی که در سند استراتژی 1405 شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان لحاظ شده است، تمهید استراتژی خروج طرح‌های سرمایه‌گذاری است. ورود شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان به حوزه استارت‌آپ‌ها، سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای (مانند طرح توسعه‌ای فولاد سبزوار ) و سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی (مانند طرح ایجاد زیرساخت‌های حمل‌ونقل صنایع بزرگ کشور) از ابتدا شامل استراتژی خروج نیز خواهد بود؛ به این معنا که پس از رساندن طرح‌ها به سوددهی، این طرح‌ها را با حفظ سهام مدیریتی در بستر بورس به عموم مردم واگذار نموده و از نقدینگی حاصله برای حمایت از طرح‌های جدید استفاده خواهد کرد. برای امکان‌سنجی پروژه‌ها و خصوصاً پروژه‌های استارت‌آپی، در کنار معیارهای سرمایه‌گذاری متداول (نسبت‌های جریان نقد تنزیلی) از معیار “خلق ارزش زنجیره‌ای” که خاص رویکرد شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان طراحی شده است استفاده خواهد شد که در راستای مسئولیت اجتماعی شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان در قبال محرومیت‌زدایی، اشتغال‌زایی و رشد صنعتی خواهد بود.
حاکمیت شرکتی
ساختار حاکمیت شرکتی مجموعه‌ای از سازوکارها، فرآیندها و روابط سازمانی است که توزیع مسئولیت‌ها و انتظارات را در شرکت بر مبنای سطوح مختلف ذینفعان تعریف می‌کند. از آنجایی‌که امکان تضاد بین منافع در سطوح مختلف در هر شرکتی وجود دارد، طراحی ساختار حاکمیت شرکتی سرمایه‌گذاری پارسیان برای تعالی سازمانی و دست‌یابی به اهداف استراتژیک از اهمیت کلیدی برخوردار است؛ برای تطابق ساختاری و سیستمی فعالیت‌های شرکت با اهداف استراتژیک، ساختارهای غیرمدون کنونی تبدیل به ساختارهای مدون خواهند شد که در سند استراتژی جدید در دستور کار قرار گرفته است.
مکانیزم پایش انطباق
پایش انطباق کارکردهای شرکتی با اسناد بالادستی مانند سند استراتژیک یکی از عواملی است که دست‌یابی به اهداف را با اطمینان بیشتری امکان‌پذیر می‌کند. از آن‌جایی‌که در سند استراتژی 1405 از رویکرد مبتنی بر سناریوهای منعطف (رویکرد پس‌بینانه) استفاده شده است، امکان تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری چابک در صورت عدم انطباق، بیشتر از قبل خواهد بود؛ همچنین در سند استراتژی 1405 مکانیزم‌ پایش انطباق در ساختار حاکمیت شرکتی جای‌گذاری شده است که با سیستمی نمودن پایش انطباق امکان اتخاذ تصمیمات و تدابیر اصلاحی فوری را امکان‌پذیر خواهد کرد.
روش‌های تأمین مالی نوآورانه: تأمین مالی جمعی
سند استراتژی 1405 بر مبنای رشد معادن، صنایع معدنی، زیرساخت‌های حمل‌ونقل و استارت‌آپ‌ها یک طرح تحولی و توسعه‌ای است که همه نقدینگی قابل تجهیز شرکت و همچنین جریان‌های نقدی بالقوه را در مسیر ایجاد رشد تصاعدی صنعتی و همچنین رشد جوامع محلی و ایجاد اشتغال به کار خواهد برد.
در نگرش جدید استراتژی 1405، جوامع محلی و طرح‌های نوآورانه کوچک که با مکانیزم‌های تأمین مالی جمعی مورد حمایت قرار خواهند گرفت نیز دیده شده است، به این صورت که طرح‌های نوآورانه و استارت‌آپ‌های ارزش‌آفرینی که شرکت را در مسیر دست‌یابی به اهداف استراتژی 1405 یاری نمایند، علاوه بر بهره‌مندی از امکان تأمین مالی مستقیم با استفاده از روش‌های تأمین مالی جمعی مورد حمایت قرار خواهند گرفت. برای مثال، مجموعه سرمایه‌گذاری‌های محلی در زمینه آموزش و تکنولوژی‌های های‌تک تولید انرژی ارزان و کشاورزی کارآ را می‌توان با جلب نظر کارگران محلی صنایع که عمدتاً در مناطق محروم واقع شده‌اند تأمین مالی نمود. سود این طرح‌ها نیز بر اساس این مکانیزم به خود جوامع محلی تعلق خواهد گرفت.

Business Environment Analysis
Forecasting
یک نمونه از این امر در رابطه با اسناد استراتژی تنظیم شده در سال‌های اخیر در ایران اتکاء بر تحلیل محیط کسب‌وکار مبتنی بر اقتضائات پسابرجام بوده است که عمده آن‌ها به نتایج ملموس تبدیل نشدند.
Uncertainty
Volatility
Backcasting
Environmentalists
Forecasting
طرح توسعه‌ای تکمیل زنجیره فولاد با تأسیس کارخانه تولید شمش فولاد یکی از نقاط تمرکز برنامه استراتژی 1405 است که باید با لحاظ محاسبات زیست‌محیطی و خصوصاً سه ملاحظه: 1) بهره‌مندی از منابع تأمین مواد اولیه آهنی؛ 2) بهره‌مندی از منابع آب؛ 3) نزدیکی به هاب‌های صادراتی، یا در شمال شرقی کشور که مرکز تأمین مواد اولیه است و یا در سواحل جنوب شرقی کشور که هاب صادراتی و بهره‌مند از منابع آب است، بر مبنای تحلیل هزینه-فایده، در مورد آن تصمیم‌گیری شود.