محیط زیست

در سال‌های اخیر، توجه به نقش کشورها در ایجاد آلایندگی و تأثیر منفی بر محیط زیست جهانی مورد توجه قرار گرفته است. تحولات اخیر زیست محیطی مانند آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های استرالیا و ایالات متحده آمریکا در سال 2020، نشان‌ دهنده مسیر خطرناکی است که بشریت با نابودی محیط زیست در حال طی کردن آن است.

جدای از توافقات در سطح بین‌المللی که تاکنون نیز موفق نبوده‌اند، مفهوم “مسئولیت شرکتی در قبال محیط زیست” یا اصطلاحاً “CER[1]” قابل پیگیری در سطح خُرد شرکتی است (“CER” یکی از اجزاء سیاست‌های شرکتی در قبال “مسئولیت اجتماعی شرکتی” یا اصطلاحاً “CSR[2]” است). در ایران، عالی‌ترین سند بالادستی اقتصادی که سند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری است کاهش آسیب‌پذیری (از جمله آسیب‌پذیری زیست‌محیطی) را به طور جدی مد نظر قرار داده است و از الزامات برنامه‌های بلندمدت تلقی نموده است. در همین راستا، شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان به عنوان یک هلدینگ فعال صنعتی، توجه به پایداری زیست محیطی را به طور جدی مد نظر قرار داده است؛ به گونه‌ای که بزرگترین واحدهای صنعتی تابعه این شرکت (دو شرکت اپال پارسیان سنگان و پارس فولاد سبزوار) هم‌زمان با اقدامات تولیدی، توجه کلیدی به تأثیرگذاری مثبت بر زیست‌بوم و همچنین مدیریت منابع آبی مبذول نموده اند.

آخرین اقدام رسمی شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان در مسیر تضمین پایداری زیست محیطی و مسئولیت اجتماعی، پیش‌بینی طرح‌های نوآورانه زیست‌محیطی با استفاده از روش تأمین مالی جمعی است که در سند استراتژی 1405 دیده شده است.

روش‌های تأمین مالی نوآورانه: تأمین مالی جمعی

سند استراتژی 1405 بر مبنای رشد معادن، صنایع معدنی، زیرساخت‌های حمل‌ونقل و استارت‌آپ‌ها یک طرح تحولی و توسعه‌ای است که همه نقدینگی قابل تجهیز شرکت و همچنین جریان‌های نقدی بالقوه را در مسیر ایجاد رشد تصاعدی صنعتی و همچنین رشد جوامع محلی و ایجاد اشتغال به کار خواهد برد.

در نگرش جدید استراتژی 1405، جوامع محلی و طرح‌های نوآورانه کوچک که با مکانیزم‌های تأمین مالی جمعی مورد حمایت قرار خواهند گرفت نیز دیده شده است، به این صورت که طرح‌های نوآورانه و استارت‌آپ‌های ارزش‌آفرینی که شرکت را در مسیر دست‌یابی به اهداف استراتژی 1405 یاری نمایند، علاوه بر بهره‌مندی از امکان تأمین مالی مستقیم با استفاده از روش‌های تأمین مالی جمعی مورد حمایت قرار خواهند گرفت. برای مثال، مجموعه سرمایه‌گذاری‌های محلی در زمینه آموزش و تکنولوژی‌های های‌تک تولید انرژی ارزان و کشاورزی کارآ را می‌توان با جلب نظر کارگران محلی صنایع که عمدتاً در مناطق محروم واقع شده‌اند تأمین مالی نمود. سود این طرح‌ها نیز بر اساس این مکانیزم به خود جوامع محلی تعلق خواهد گرفت.

از این پس، گزارش‌های مقطعی بر مبنای مسئولیت اجتماعی شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان در قبال محیط زیست تهیه خواهد شد.


1_Corporate Environmental Responsibility
2_ Corporate Social Responsibility